main logo
3463

Toate fețele lui Macron. Cum a trecut de la extaz la agonie la finala din Qatar

Președintele francez Emmanuel Macron a trăit la maximum finala Campionatului Mondial de Fotbal din Qatar.

Toate fețele lui Macron. Cum a trecut de la extaz la agonie la finala CM

Echipa Franței a jucat pentru a două oară consecutiv în finală, de data aceasta împotriva Argentinei, care a și câștigat după loviturile de departajare, transmite Știri.md cu referire la digi24.ro.

Cu toate acestea, Macron s-a dovedit din nou a fi cel mai mare suporter al francezilor. După 80 de minute în care Argentina a condus cu 2-0, Macron s-a ridicat în picioare și și-a manifestat fericirea fără rezerve, atunci când Kylian Mbappe a marcat două goluri în doar două minute.

Francezii și nu numai, au trecut prin toate stările în minutele care au urmat. De altfel, și președintele Macron.

După un nou egal, 3-3, zâmbetul de pe fața președintelui a dispărut, atunci când Argentina a reușit să înscrie la loviturile de departajare, devenind astfel campioana mondială.

Argentina a învins Franța în finala Campionatului Mondial de fotbal din Qatar, după 120 de minute de fotbal în care au fost înscrise 6 goluri (3-3) și 4 penaltiuri transformate în gol față de doar cele două ale francezilor.