Patru persoane, în judecată: Cum au intrat ilegal în posesia unui apartament
Procurorii PCCOCS, împreună cu ofițerii INI și DGUP, au finalizat urmărirea penală în privința a patru persoane, învinuite de obținerea prin înșelăciune a unui apartament din Chișinău, cu o valoare de peste 800.000 de lei.
![Patru persoane, în judecată: Cum au intrat în posesia unui apartament](https://i.simpalsmedia.com/point.md/news/809x456/8a04428cf648369af141d9657cc56aeb.jpg)
Este vorba despre trei femei și un bărbat, cu vârste cuprinse între 37 și 67 de ani. Potrivit informațiilor, femeia de 67 de ani, cu dublă cetățenie (MD/RU), avea rolul de organizator și beneficiar al escrocheriei, transmite Știri.md.
Aceasta o cunoștea pe victimă din perioada în care tatăl ei avea o relația de concubinaj cu proprietara apartamentului. Unicul moștenitor legal era nepotul victimei, care însă își ispășea pedeapsa în închisoare pentru o infracțiune.
"Cu ceva timp înainte de decesul proprietarei în primăvara lui 2021, femeia cu rol de organizator, care periodic o vizita, a intrat în posesia actelor de identitate ale acesteia și le-a tăinuit. Astfel, proprietara a fost în imposibilitate să demareze procedurile de perfectare a testamentului de moștenitor pentru nepot.
În schimb, la două luni de la decesul proprietarei, femeia cu rol de organizator al acestei escrocherii i-a convins pe ceilalți trei învinuiți să accepte calitatea de martori ai scrierii testamentului din numele proprietarei, cu o dată anterioară decesului ei, dar cu semnătura imitată a acesteia. Testamentul deci a fost scris în beneficiul principalei învinuite și a fost prezentat la notar, unde în baza declarațiilor false ale martorilor indicați în act, principala învinuită a devenit proprietară a apartamentului, prin înșelăciune", comunică Procuratura Generală.
La solicitarea procurorilor, asupra apartamentului și conturilor bancare ale învinuitei a fost aplicat sechestru. Potrivit legii, escrocheria comisă în aceste împrejurări se pedepsește cu închisoare de la șapte la 10 ani.
Spune-ne opinia ta